Geleneksel Pilav Günü İzlenimleri

30.6.14

Herkese merhabalar...

Haziran ayını bitirdiğimiz bu güzel son günde sizlerle Mayıs ayında gittiğimiz Bursa'nın Gürsu ilçesindeki Dışkaya köyümüzde her yıl yapılan geleneksel pilav gününden edindiğimiz izlenimleri paylaşmak istedim... Her yıl yapılan bu etkinlikten biraz bahsedeyim, her yıl köyümüzün yakınındaki piknik alanında düzenlenen ve çevre köylerle il içindekilerin kulaktan kulağa yöntemiyle davet edildiği bir gündür... Bu günde insanlar piknik alanında toplanır, öğle ezanından önce de hep birlikte köyün yakınlarındaki Al Dede'nin ruhuna mevlütler, dualar okunur, sonrasında da hayırseverlerin yardımıyla hazırlanan pilav, ayran ve irmik helvası dağıtılır... Gün piknik havasında devam ettirilir, isteyenler ayrılır, tarlalarına ya da bağlarına çekilir, isteyenler de evlerine gider... Böyle sürüp giden bir gelenektir pilav günü... İnsanların buluşma günüdür adeta :))

Şimdi bu günden çektiğim fotoğraflarla sizleri baş başa bırakıyorum :) Keyifli seyirler...Girişte bizi böylesi bir bayrak şöleni karşıladı...


Keloğlan'ım...


Yola yakın bir yer seçtik kendimize, geleni geçeni izledik...
Diğer aileler de yavaş yavaş geldiler...Bol bol dağ kekiği topladık...

Böylesi çiçekler de bulduk :)Erik ağaçları sağolsun, bir torba da erik topladık...


Güzel manzara resimleri...


Bizim tayfa, toparlanıyoruz artık :)


Babam erik topluyor...Bizim zeytin bağına geçtik...Güzel manzara resimleri...
Muhteşem güzellikteki semaver çayımızı da yudumladık...


Yine benim Keloğlan :)


Güzel manzara resimleri...Bu da bizim bağdaki kasa evimiz... Önde bir tane de araba olsa karavan olmaya gayet müsait :)) Bizi yağmurdan, kardan ve doludan koruyor :))


Evet, güzel günümüz böyle geçmiş oldu... Mayıs ayında Bursa'da olanlar varsa davetlimizdir... Gürsu'dan minibüslerle ulaşım sağlanabilmektedir... 

Takipte Kalın 

^.^
hasibecengizkarakuzu@gmail.com

Herkese sevgiler, 

HC You Might Also Like

4 yorum oku / yaz

 1. Dağ kekiği de mis gibi kokuyordur :)

  YanıtlaSil
 2. aynen ama hepsi annemlerde kaldı, ben İstanbul'a getirmeyi unutmuşum :(

  YanıtlaSil
 3. Çok güzel anılar çekmişsin makinenle, bayıldım hepsine :) Bursa'ya uğradığımızda umarım ben de birgün katılırım bu güzel güne :)

  YanıtlaSil
 4. Kekiğe bayılırım ya :) Keşke getirseymişsin yanında :) Manzaralar da güzelmiş...

  YanıtlaSil

Fikrini paylaşırsan çok sevinirim:)))