DIY: Çorap Kagıdından Kartvizit Yapalım !

24.8.14

Herkese selam!

Güzel bir Pazar gününden herkese merhaba demek istiyorum... Umarım keyifler yerindedir, ben bugün oldukça keyifliyim çünkü uzun zamandır paylaşamadığım hobi etkinliklerimden biriyle blogdayım. Bugün blogumda yaklaşık bir buçuk aydır yer almayan bir hobi etkinliğine yer vermek istedim... Aslında daha önce de yine köpük başrol oyuncumuzla değişik denemelerim olmuştu ama bir türlü bitirmek kısmet olmadı, e üzerine bir de taşınma- yerleşme telaşı olunca öylece kaldı gitti... Umarım bir gün tamamlayabilirim... Bugün sizlerle nerdeyse her gün elimize geçen ama devamlı olarak çöpü boylayan kağıtgillerden çorap kağıdıyla bir etkinlik hazırlamaya çalıştım, onu paylaşacağım... Umarım beğenirsiniz... Çorap kağıdıyla daha başka etkinlikler de rafta, planlanıyor... Dilerseniz hemen başlayalım :

Öncelikle bir adet çorap kağıdını alıyoruz.


Ben evde beyaz A4 kağıt bulamadığımdan küçük not kağıtlarından kullandım. Onlardan yaklaşık 10 tane alıp, marka kısımlarını makasla kesiyoruz.Şimdi elimizdeki beyaz kağıtlarla çorap kağıdımızı kaplamaya başlıyoruz.Bir katta markalar hala gözüküyor evet ama bunu kapatacağız. Şimdilik bir kat yeterli.
Sonrasında elimize bir adet kağıt alıp kare biçimine getiriyoruz. Bu işlemi kağıt gemi yaparkenden hatırlayabilirsiniz.Elimizde kare bir üçgenimiz oluşuyor.


Sonrasında üçgeni bir kez daha üçgen oluşturacak biçimde katlıyoruz. Katlanmayacak kadar küçülünceye kadar katlıyoruz. Böylece 8'e bölünmüş bir üçgenler bütünümüz oluyor.


En son aşamada kağıdımızı açıp çorap kağıdımızın bir yüzüne dikey biçimde yapıştırıyoruz.Renkli kalemlerimizi alıp çizgileri belirginleştiriyoruz.Artık süslemesi marifetinize kalmış durumda... Ben bir anagram oluşturmaya çalıştım...


Bu kartvizitimizin bir yüzünü oluşturuyor. Diğer yüzü için ise bir kağıt alarak, kağıdımızı ikiye katlayıp yarım bir kalp çiziyoruz.


Makas yardımıyla iki kat halinde kesiyoruz.


Sonrasında kartvizitimizin ikinci ön yüzüne yapıştırıp süslüyoruz.Sonrasında iki ön yüzümüzün görünümü şöyle oluyor:İç kısımlarından bir bölüme ise yaklaşık olarak 2 cm olarak kestiğimiz kağıt parçalarını katlayıp ardı ardına yapıştırıyoruz.
Yaptığımız pencerelerin iç kısımlarına ise blogumuzda var olan konu başlıklarını yazıyoruz. 


Üstten görünümleri ise bu şekilde...


Pencerelerin üzerlerine ise çiçekler yapıyoruz.


Yandan görünümümüz ise bu şekilde :


Pencerelerin üzerini ise sosyal medya hesap isimlerini yazarak değerlendirdim...


Pencerelerin içlerini açtığınızda ise konu başlıklarınız gözüküyor... Son kalan iç bölümdeki boşluğa da kısa bir metin yazarak kartvizitimizi tamamlıyoruz.Kartvizitimizin gene görünümleri ise şöyle :


Evet arkadaşlar, ister masanızda, isterseniz de elde taşımaya müsait olan kişisel kartvizitimizi hazırladık... Sizler de el emeği, göz nuru olan böyle kartvizitler hazırlayıp, özel arkadaşlarınıza, misafirlerinize verebilirsiniz... Ofiste kullanıma da oldukça uygun, masanızın üzerinde küçük bir yere adaylar... 

Umarım beğenmişsinizdir, her zaman çöpe gitmesinden rahatsız olduğum bir başka artık materyali daha değerlendirmiş olduk böylece... Başka etkinliklerde görüşmek dileğiyle...

Takipte Kalın 

^.^
hasibecengizkarakuzu@gmail.com

Sevgiler,

HC 


You Might Also Like

5 yorum oku / yaz

 1. Gerçekten de çorap kağıtları hep çöpe gider :) Ama bu etkinliği ben başarılı ve oldukça da sıradışı buldum, güzel fikir... Kendin Yap projelerinde hiç görmediğim bir şeydi bu açıdan epey orjinal diyebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayyy bu güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim :) Çöpe giden ürünlere hep üzülüyorum ve ben de elime geçen her şeyi biriktiriyorum, baktım bundan ne olur diye düşünürken kartvizit çıktı :)

   Sil
 2. Çorap kağıdını çok güzel değerlendirmişsin ama seriye bağlayınca el emeği ürünler biraz yorar adamı diye düşünüyorum... Belki senin de dediğin gibi çok özel arkadaşlara ve kişilere verilmek üzere tasarlanabilir...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ben de şimdilik örnek olarak bir tane yaptım, sadece özel kişiler için tasarlanabilir diye düşündüm :) Seriye bağlanacak gibi değil zaten :(

   Sil
 3. Ellerine sağlık canım, değişik olmuş :) Pencereleri sevdim :)

  YanıtlaSil

Fikrini paylaşırsan çok sevinirim:)))